SARDINE RUN - tah sardinek

 NEJVĚTŠÍ MIGRACE SARDINEK NA SVĚTĚ !!! ČERVEN - ČERVENEC 2022

SARDINKOVÁ SHOW JE VRCHOLNÝM ZÁŽITKEM PRO POTÁPĚČE I ŠNORCHLISTY  

Sardine run Sardine run Sardine run Sardine run

Sardinková hořečka vrcholí v červnu a červenci. Dobrodružství je umocněno nádherou drsného východního pobřeží JAR - Wild Coast. Velkolepá podívaná na gigantické stříbrné vlny sardinek, táhnoucích z jižních chladných vod do teplejších vod Indického oceánu podél pobřeží Kwazulu-Natal. 

Sardine run - tah sardinek

fotodokument   ukázka...   a ještě jedna ukázka

Pro potápěče je tento jev největší adrenalinovou show na světě, je to nejúžasnější podívaná, jakou může potápěč ve svém životě vidět! Sardinky provázejí celé legie predátorů. Oceán vaří těly lovců. Na hostině uvidíte žraloky, delfíny, tuleně, velryby, plejtváky, keporkaky, kosatky, mečouny a řadu dalších velkých i menších ryb. Příležitost k hostině si nenechají ujít ani terejové, albatrosi, tučňáci, kormoráni … 

Sardine run Sardine run

Wild coast

Divoké pobřeží na východě JAR je kouzelné, a právě tady, na pobřeží KwaZulu-Natal, pravidelně, rok co rok, táhnou nekonečná hejna sardinek. Písečné pláže střídají strmé a bizardní skaliska. Název pobřeží Wild coast plně vystihuje charakter této oblasti.

Hejno sardinek úzce spolupracuje a vytváří uskupení, tzv. „baitball“. Delfíni dokáží velmi cíleně sardinky tlačit do těchto klubíček pomocí vzduchových bublin a nutí je plavat k hladině, kde se na ně vrhají a cpou se, dokud je nezlikvidují. Ze vzduchu jim v tom vydatně pomáhají terejové.

 

Jde však o událost velmi nevypočitatelnou, není úplně jednoduché zachytit tu pravou sardinkovou akci, záleží to na mnoha faktorech, zejména na počasí, kdy  červen a červenec znamená v Jižní Africe zimní období a čas od času přicházejí bouře. Také pohyb sardinek je ovlivněn teplotou vody, větrem, oceánskými proudy… Zkrátka toto jsou faktory, které nelze naprosto přesně předpovídat. Tah sardinek může začít dříve nebo později, než je obvyklé, stejně se mění jejich formace a pohyb hejna.
 
Všichni zkušení odborníci na podmořský život, fotografové a filmaři se shodují na jedné věci, a to že tah sardinek je nejfantastičtější podívaná, jakou je pod hladinou oceánu možno spatřit. Současně také souhlasí s tím, že je to jedno z nejobtížnějších pozorování vyžadující potápěčské zkušenosti.
 
Proč je to tak obtížné? Ve hře jsou tyto tři hlavní faktory: 1. podmínky v oceánu, 2. pohyb a činnost sardinek, 3. lokalita. 
 
V období na přelomu června a července sardinky táhnou statisticky nejčastěji na jihu Wild coast, kde je i základna v Umdumbi.  Naše operační vzdálenosti budou asi 40 km na sever a 40 km na jich od naší základny v Umdumbi, což už je solidní okruh pro slušnou šanci tah sardinek pozorovat.
 
Na oceánu strávíme několik hodin denně (s ohledem na počasí), voda má obvykle 18-22°C.
Teplota vzduchu může dosahovat hodnot od 15°C až po příjemných 26°C.Dopučuji 5mm neopren s převlečníkem (vestou) nebo 7mm neorpen.
 
Program a termíny 2022 : upřesnění během března
 
 
  V cenách je zahrnuto:
  • Ubytování – sdílení - gesthouse
  • Strava dle rozpisu
  • Veškeré pozemní transporty
  • Denně vyjížďky na oceán za sardinkami, co počasí dovolí
V ceně nejsou:
  • letenky (můžeme zajistit) přílet, odlet z East London
  • cestovní a potápěčské pojištění – můžeme zajistit
  • nápoje
Počet potápěčů optimálně 6 – 8 (max. 10)
 
F O T O G A L E R I E 

Blue Africa Tours, 3 Beach rd, 7220 Gansbaai, Republic of South Africa
jitka@nambwa.cz | jitka@dovolena-jizni-afrika.cz | nambwa@gmail.com